ویژه فستیوال تورنتو  ( 4-11 سپتامبر 2008)

ویژه فستیوال تورنتو  ( 4-11 سپتامبر 2008)

سه کارگردان ایرانی در سی و سومین جشنواره جهانی فیلم تورنتو

جشنواره جهانی فیلم تورنتو، سی و سومین دوره خود را از روز پنجشنبه 4 سپتامبر آغاز و روز یازده سپتامبر خاتمه خواهد داد. در فستیوال امسال 312 فیلم از 64 کشور مختلف جهان به روی پرده خواهد رفت.  این تعداد شامل 249 فیلم بلند می باشد که 76 درصد آنها برای بار اول در آمریکای شمالی و یا در سطح بین المللی به نمایش در خواهند آمد و 61 در صد انها اولین ساخته کارگردانان می باشند. فستیوال امسال مانند سالهای گذشته دارای بخشهای مختلفی چون طول موج: پروژه های اصلی، ارایه ویژه، جنون نیمه شب، اساتید، ضیلفت، سینمای معاصر جهان، اولین فیلمهای کانادایی و بخشهای دیگری از این دست می باشد. در یکی از این بخشها فیلم عشق من نیویورک که در تجلیل از شهر نیویورک توسط 12 فیلمساز بین المللی  ساخته شده به نمایش در می آید.

با توجه به تعداد زیاد فیلمهای شرکت کننده در این بخش تنها به معرفی تعدادی از فیلمهای کارگردانان صاحب نام سینمای جهان که در فستیوال امسال حضور یافتند می پردازیم و در هفته بعد نیز آخرین اخبار فستیوال را در این بخش ویژه درج خواهیم کرد. علاقمندان به تماشای فیلمهای فستیوال می توانند با مراجعه به وب سایت رسمی           با لیست کامل فیلمها و نحوه خرید بلیت و مکان نمایش فیلمها به طور دقیق آشنا شوند.    www.tiff08.ca      جشنواره

یک روز خواهی فهمید      آموس گیتایی     فرانسه ، آلمان  2008

ویکتور تلاش میکند تا با سرهم کردن عکسهای یادگاری مادرش و نامه ها و خاطرات او به هویت خانوادگی اش پی ببرد. تاریخچه وصلت دو خانواده، از پدری فرانسوی  و مادری یهودی نشان دارد اما در این میان ویکتور تنها فرانسه می داند  و از سوی مادر و یهودیت فاصله زیادی احساس می کند…

آشیل و لاک پشت         تاکیشی کیتانو      ژاپن       2008

برگرفته از فلسفه پارادوکس معروف فیلسوف قبل از سقراط به نام زنو که معتقد بود : حرکت، زمان و تغییر ، هیچ چیز غیر از توهمات نیستند ، فیلم داستان مردی بی استعداد است که تحت تاثیر عشق پدرش به هنر مدرن غرب تصمیم می گیرد که نقاش شود . او تمام زندگی اش را وقف نقاشی می کند و حتی ورشکستگی پدر و خودکشی اش نیز باعث دلسردی او نمی شود…

سه میمون           نوری بیلگه جیلان        ترکیه، فرانسه، ایتالیا

یک سیاستمدار مرفه به نام ثروت در یک حادثه رانندگی از محل حادثه متواری می شود و  راننده اش ایوب  را وادارمیکند تا مسئولیت این حادثه را به عهده بگیرد و در قبال انجام اینکار به ایوب قول می دهد تا زمانیکه از زندان خارج شود مبلغ قابل توجهی به او پرداخت کند اما در غیاب ایوب همسرش خدیجه درگیر یک رابطه عشقی با ثروت می شود و این رابطه یک عمل فریبکارانه را آشکار می سازد…

سه مرد دانا        میکا کاریسماکی            فنلاند    2008

تولستوی نوشته که خانواده های خوشبخت همه شبیه هم هستند اما خانواده هایی که خوشبخت نیستند تفاوتهای خود را دارند . سه مرد دانا یک درام بی پیرایه، صمیمی  و غالبا مفرح در باره مردانگی است.  داستان زندگی سه مرد که هریک از این سه در درجه های مختلف اشتباهات شبیه به هم می کنند…

پس از خواندن بسوزان          جوئل و اتان کوئن         آمریکا   2008

آقای اوزبرن مامور سابق سازمان سیا شروع به نوشتن خاطراتش می کند اما یادداشتهای سری اش که در یک دیسک ذخیره شده از چنگش در میرود و به دست دو کارمند بی چیز یک باشگاه ورزشی می افتد که شدیدا به پول نیاز دارند و اینجاست که یک بازی توسط این دو با بازی براد پیت و فرانسیس مک دورماند آغاز می شود….

ستایش                          آتوم اگویان        کانادا    2008

آگویان در دوازدهمین فیلم بلند خود مضامین و ویژگیهای مورد علاقه خود را گسترش می دهد. تفاوت میان ظاهر و واقعیت ، ماهیت ذهنی واقعیت، تجزیه داستان ، نقطه نظرهای متفاوت ، شخصیت های پیچیده و پیوندهای نهفته که یک خانواده را تشکیل می دهند….

خاکستر زمان نو شده         وونگ کاروای        چین، هنک کنگ   2008

باز سازی فیلمی قدیمی از وونگ کاروای به نام خاکستر زمان توسط خودش. اولین و تنها فیلم او در فالب هنرهای رزمی که در صحرای گوبی در چین فیلمبرداری شده است. با مجموعه ای از بازیگران و بازیهای موثر که شاید در تاریخ سینمای هنگ کنگ بی سابقه باشد….

بهشت روی زمین             دیپا مهتا             کانادا 2008

چاندای مستاصل که قادر به ارتباط برقرار کردن با خانواده اش نیست به  رزا همکارش در کارخانه رو می آورد و رزا به او یک معجون جادویی می دهد که هرکس آنرا بنوشد فورا عاشق چاندا می شود….

چه                     استیون سودربرگ          آمریکا 2008

فیلم با مدت زمان چهار ساعت و 28 دقیقه فیلمی دو قسمتی در باره دو مقطع کاملا متفاوت از زندگی چریک معروف ارنستو چه گوارا است که سودربرگ در خواست کرده جداگانه پخش شود. قسمت اول فیلم با سفر چه گوارا به کوبا در 1956 با همراهی فیدل کاسترو و 80 چریک برای سرنگون کردن ژنرال باتیستا دیکتاتور آن زمان کوبا آغاز می شود و فیلم دوم در 1966 هفت سال پس از پیروزی انقلاب کوبا روی می دهد و این زمانی است که چه گوارا متولد  آرژانتین پست وزارت را واگذار کرده و برای صدور انقلاب کوبا با ظاهر مبدل به بولیوی میرود….

جعبه پاندورا          یشیم اوستا اوغلو         ترکیه ، فرانسه، آلمان، بلژیک

داستان یک خانواده کوچ کرده شامل دو خواهر به نامهای نسرین و گزل و یک برادر به نام مهمت که زندگی راحتی دارند اما وقتی دو خواهر در می یابند که مادرشان نصرت مفقود شده تصمیم می گیرند برای یافتن او به قصبه ساحلی کوچکشان باز گردند. آنها در این سفر در می یابند که در موطن خودشان نیز غریبه هستند…

راشل ازدواج می کند                  جاناتان دمی     آمریکا  2008

کیم پس از ده سال اقامت در مرکز بازپروری برای شرکت در مراسم ازدواج خواهرش راشل به شهر زادگاهش باز می گردد و با رفتارهای گوناگونی میان افراد خانواده مواجه می شود….

کشتی گیر                   دارن آرنوفسکی       آمریکا 2008

داستان یک کشتی گیر بازنشسته حرفه ای که قصد دارد به دوران اوج خود بازگردد….

کوری              فرناندو میرلس          کانادا، برزیل، ژاپن   2008

داستان شهری است که اکثر مردم آن به صورت اپیدمی به بیماری نابینایی مبتلا شده اند . این فیلم بر اساس رمان مشهوری به همین نام نوشته ژوزه ساراماگو ساخته شده است…

معجزه در سنت آنا              اسپایک لی        آمریکا    2008

بر اساس فیلمنامه ای از جیمز بک برید و بر اساس رمانی از خود او داستان فیلم روایتگر مسائل چهار سرباز سیاهپوست آمریکایی است که در سال 1944 و در زمان جنگ جهانی دوم در منطقه توسکانی ایتالیا گروه نظامی اشان را گم می کنند و در گیر ماجراهایی خطرناک می شوند….

خداحافظ سولو             رامین بحرانی        آمریکا 2008

داستان یک راننده تاکسی اهل سنگال به نام سولو که در شهر وینستون- سالم در کارولینای شمالی کار می کند. مسافر هفتاد ساله ای به نام ویلیام از او می خواهد تا از حالا برای دو هفته او را به سفری در جاده های دور دست و کوهستانی ببرد. سولو در می یابد که ویلیام مسافر او یک طرح تراژیک برای آخر سفرش در سر دارد….

سنگسار کردن ثریا          سیروس نورسته        آمریکا 2008

فیلم بر اساس کتاب پر فروشی از فریدون صاحب جم با همین نام داستان یک خبرنگار فرانسوی است که در اوایل انقلاب اسلامی اتومبیلش در یکی از روستاهای جنوب غربی ایران از کار می افتد. حین تعمیر اتومبیل توسط زنی به نام زهرا به حیاط پشتی خانه او رفته و از زبان زهرا قصه زنی را می شنود که یک روز قبل به دست اهالی روستا سنگسار شده است….

اسب دو پا                 سمیرا مخملباف              ایران 2008

فیلم روایت پسرکی برای یافتن شغل است. او در مقابل 1 دلار دستمزد روزانه هر روز پسری بی پا را چون اسب به کول می کشد و با خود به مدرسه می برد و می آورد. وقتی او را بر کول خود دارد با خرها و اسبهایی که در کوچه رفت و آمد می کنند مسابقه می دهد. او پسرک را به حمام می برد و بر تاب سوار میکند اما پسر بی پا از او ناراضی است چرا که آنطور که می خواهد هنوز اسب نشده است….

رستاخیز ساخته پل شرایدر، راک اند رول  (گای ریچی)، اسب ابلوسا (اد هریس)، با کمی کمک از خودم (دیپا مهتا)، پونتی پول ( بروس مک دونالد)، ساعات تابستانی ( الیویه آسایاس)، شاد برو –خوشبخت (مایک لی)، سکوت (ژان پیر و لوک داردن) از دیگر آثار فیلمسازان شناخته شده در سینمای جهان می باشند.

 

ویژه فستیوال تورنتو ( 4-11 سپتامبر 2008)

| Uncategorised |