نظرات تنی چند از دست‌اندرکاران فیلم در‌باره آواز خدا

آواز خدا به طرزی چشمگیر داستانی ماجراجویانه، قوم‌شناسانه و هنری را در سفری مجذوب‌کننده و الهام‌بخش در هم تنیده است. این فیلم  با ایجاد توازن ماهرانه‌ای میان داستان‌سرایی، دانش و هنر نگاهی اجمالی و نادر به دنیایی دیگر را فراهم می‌کند.

راب سیمز، پروفسور- بخش موسیقی، دانشکده هنر، رسانه، نمایش و طراحی، دانشگاه یورک، تورنتو

آواز خدا سیری شخصی برای کشف‌ ریشه‌های سازی است که یک تمدن کهن را جلوه می‌دهد‌. ایران کشوری است با مردمانی از‌ اقشار و فرهنگ‌های مختلف و تاریخی پر شکوه و با عظمت.  با این بیان شخصی و خوشایند از موضوعش، عارف موفق می‌شود که به تماشاگرانش عمق و وسعت فرهنگ ایران را یاد‌آوری کند.

بابک پیامی، فیلم‌ساز ایرانی-کانادایی، برنده‌ی جایزه‌ی شیر نقره‌ای جشنواره‌ی فیلم ونیز

آواز خدا،  فیلمی از عارف محمدی تصویری مجذوب‌کننده از ارتباط او با سرزمینش از طریق جست و جو در تاریخ، فرهنگ و اهمیت عرفانی یک ساز می‌دهد. موسیقی خاص‌ و آوایی از دوران کودکی او – در حالی‌که حس زمان را در بر می‌گیرد، به تمدن‌های سراسر جهان پیوند می‌خورد.

آن ماری فلمینگ، کارگردان و نویسنده- شناخته شده با Window Horses

آواز خدا، مستندی از عارف محمدی درباره‌ی سنت و فلسفه‌ی یارسان و ارتباط آن با‌ ساز تنبور، یک حیطه‌ی نو برای من است. من از این فیلم مطالب زیادی آموختم و‌ کاملاً واضح است که عارف یک روایت‌گر صادق فرهنگ و رسوم آن منطقه از ایران است. کسانی که علاقه‌مند به هنر، فرهنگ و سنت ایران هستند حتماً از این فیلم لذت خواهند برد.

مارک گلسمن، منتقد فیلم، تدوین‌گر- مجله‌یPOV و مونتاژ، استاد دانشگاه رایرسون 

عواملی که کمک می‌کنند تا فیلمساز بتواند مستندی قابل توجه و ماندگار بسازد به نظر من انتخاب خوب برای موضوع مستند، تحقیق گسترده درباره آن، آشنایی و صمیمی شدن با شخصیت‌های مستند (ارول موریس و کامران حیدری در این کار استاد هستند)، نوشتن فیلمنامه برای آمادگی کامل، آشنایی با محیط‌هایی که قرار است فیلمبرداری در آنها انجام شود و انتخاب پلان‌ها با مشورت با فیلمبردار، انتخاب افکت‌های صدا و موسیقی با کمک صدابردار و آهنگساز، و تدوین درست و حساب شده هستند. برای من، یک مستند خوب، علاوه بر نکات بالا باید تماشاگر را به خود جذب کند، در جنبه‌های بصری و صدابرداری و همچنین در تدوین، خلاقیت نشان داده باشد. آواز خدا، ساخته عارف محمدی، به عقیده من مستندی است آموزنده و گیرا، درباره موضوعی که کمتر کسی درباره آن سررشته دارد. جنبه‌های بصری فیلم، تدوین آن و استفاده از صدا و موسیقی در آن هم تحسین انگیز هستند.

علی موسوی / منتقد و نویسنده سینمایی ماهنامه فیلم

نظرات تنی چند از دست‌اندرکاران فیلم در‌باره آواز خدا

| نمایش فیلم |