به بهانه اکران خانه پدری ساخته کیانوش عیاری در تورنتو

به بهانه اکران خانه پدری ساخته کیانوش عیاری در تورنتو

چرخه تاریخی خشونت:

از قتل دختری در زیر زمین خانه تا جسد تکه تکه شده دختری در رود کارون …

پس از فیلم عروس آتش ساخته خسرو سینایی  که در باره خودسوزی دختری از عشایر جنوب به دلیل امتناع از ازدواج با پسر عمویش طبق رسومات عشیره بود اینبار کیانوش عیاری فیلمساز اهوازی به سراغ داستانی رفته که باز هم با الهام از حادثه ای بوده که عیاری هیچگاه نتوانسته فراموش کند. دخترجوانی که درگیر یک رابطه غیر شرعی! بوده پس از پایان دوران محکومیت از مسئولان میخواهد که او را آزاد نکنند. او از مجازات دیگری هراس داشته و آنهم پدر وبرادران متعصبش بودند . اما در نهایت دختر جوان آزاد میشود ولی این ازادی دیری نمی پاید و پس از چند ماه جسد تکه تکه شده اش که توسط پدرو برادرانش داخل گونی به دریا افکنده و خوراک کوسه ها شده بود پیدا میشود. قتل ناموسی  که در دنیای پیشرفته و مدرن امروز نیز در جای جای دنیا شاهد وقوع ان هستیم ریشه های دیرینه ای دارد.

جنایت‌های ناموسی یا قتل ناموسی به ارتکاب خشونت و اغلب قتل زنان یک خانواده به دست مردان خویشاوند خود گفته می‌شود. این زنان به علت «ننگین کردن شرافت خانواده خود» مجازات می‌شوند. این ننگ موارد گوناگونی را شامل می‌شود از جمله خودداری از ازدواج اجباری، قربانی یک تجاوز جنسی بودن، طلاق گرفتن (حتی از یک شوهر ناشایست)، رابطه با جنس مخالف، و یا ارتکاب زنا. برای اینکه فردی قربانی جنایت‌های ناموسی شود، فقط اینکه گمان برده شود او آبروی خانواده را بر باد داده‌است کافی‌ست.

آنچه در دانشنامه ویکی پدیا به عنوان یک امار تحقیقی در مورد قتلهای ناموسی منتشر شده از این قرار است:

جنایت‌های ناموسی صورتی از خشونت علیه زنان محسوب می‌شوند. بر اساس آمار صندوق جمعیت سازمان ملل، سالانه حدود ۵۰۰۰ زن در قتل‌های ناموسی کشته می‌شوند. بیشتر اینان ساکن غرب آسیا، شمال آفریقا و بخش‌هایی از جنوب آسیا هستند. حداقل ۱۰۰۰ زن در عرض یک سال (۱۹۹۹) به این شکل در پاکستان به قتل رسیدند. بر اساس این آمار، این جرایم بیشتر در کشورهای اسلامی رخ می‌دهند در حالی که به گفته رهبران مذهبی، هیچ ریشه‌ای در اسلام ندارند.

قتل ناموسی در برخی شهرهای ایران هم رایج است. برای مثال بر اساس گزارش پلیس ایران تنها در سال ۱۳۸۸ در شهر اهواز ۱۵ زن قربانی قتل ناموسی شدند که معادل ۲۴٫۵٪ از کل قتل‌های سال ۸۸ شهر اهواز می‌شود، البته این آمار نسبت به سال ۸۴ که میزان قتل‌های ناموسی در اهواز ۳۵ درصد بوده، کاهش یافته است. به‌گفته بازپرس شعبه ویژه قتل اهواز برخی آداب و رسوم «مانند لزوم ازدواج دخترعمو با پسرعمو یکی از دلایل این قتل‌ها است که برخی مواقع اگر غیر از این اتفاق بیافتد منجر به قتل می‌شود». و برخی قتل‌های ناموسی هم فقط بر مبنای سوء ظن صورت می‌پذیرد.

خانه پدری نیز بر اساس این ماجراها و تفکرات خشک و متغصبانه شکل گرفته و در یک چرخش هفتاد ساله تاریخی در ایران ماجرای یک قتل ناموسی و پیامدهای ان را در چند نسل از یک خانواده به تصویر میکشد.   از انجا که این فیلم در ایران اجازه نمایش ندارد و سینما دوستان تورنتویی نیز هنوز فیلم را ندیده اند  تحلیل جامع فیلم را به پس از اکران فیلم در تورنتو موکول میکنم تا از لو رفتن قصه برای کسانی که مشتاق دیدن فیلم هستند خودداری  کرده باشم.  به همین خاطر تنها با اشاره ای به مضمون و محتوای فیلم و مطالب اماری و تحقیقی در باره قتلهای ناموسی و چرخه خشونت مطلب را به پایان میبرم.

فیلم خانه پدری توسط فانتری پیکچر برای اولین بار در تاریخ های 19 و 26 جون در اینیس کالج تورنتو و سینما یورک در ریچموند هیل به نمایش در خواهد آمد.

 

 

به بهانه اکران خانه پدری ساخته کیانوش عیاری در تورنتو

| فعالیت ها, نقدها |